יום שישי, 15 בדצמבר 2017, 12:27:28

 

גנים ובתי ספר בהולנד

מערכת החינוך ההולנדית שונה ממערכת החינוך הישראלית ולו בשל הבדלי מנטליות בין הארצות השונות. נתחיל מסקירה קצרה על המקובל בהולנד.

ילדים הולנדים עד גיל ארבע בדרך כלל אינם הולכים לגן חמישה או שישה ימים בשבוע כמקובל בישראל. מכיוון שהולנד הינה מדינה סוציאלית והחוקים הם לרוב לטובת העובד, המדינה באה לקראת תושביה בכל תחום, והדבר בא לידי ביטוי גם במערכת החינוך.

נשים אינן "סוסות עבודה", ואם כן, הן מרכזות זאת לשלושה או ארבעה ימים בשבוע כאשר השעה המאוחרת ביותר בה הן יוצאות מן המשרד היא 18:00! (ובדרך כלל הן יוצאות מוקדם יותר...)

מכאן יוצא שמקובל להיות עם הילדים בבית עד גיל ארבע כמה שניתן. לכן במערכת הגנים והמשפחתונים בהולנד תמיד ישאלו את ההורים לכמה ימים הם מעונינים לשלוח את הילד. יש מקומות שיסכימו לקבל ילד אפילו ליום אחד ויש שיתנו זאת ביומיים לפחות.

בהולנד יש כמה ארגונים שאחראים על מספר של גנים ומשפחתונים בכל אזור מגורים. ארגונים אלו הם מעין מתווכים בין ההורים לגן. הארגונים אחראים על הגן בכל הקשור לתפעולו היומי ומעבר: הם עורכים ביקורות פתע, מוודאים כי הגננות מטפלות כראוי בילדים, שהמקום סטרילי מספיק עבור הילדים וכן בודקים עוד פרמטרים נוספים.

עבור ההורים זה מאוד מרגיע, במיוחד כשלא יודעים בדיוק אן לשלוח את הילד או שאין המלצות מחבר או מכר אחר... טוב לדעת כי בכל זאת יש מישהו שאחראי לכל מה שקורה בגן, מישהו שבודק את הגננת ויכול לתקן אם צריך.

כדי לרשום את הילד לגן צריך ליצור קשר עם אחד מהארגונים. בדרך כלל שומעים המלצות ממשפחה ישראלית או אחרת שכבר מכירים וממליצים על הגן המקומי וגם אם אין המלצה שכזו ניתן לפנות ישירות לאחד הארגונים הידועים במקום מגוריכם ולבקש להירשם אצלם לרשימת ההמתנה למספר גנים באזור המתאים לכם. כן, כן, בהולנד יש מושג מאוד פופולארי בתחום זה:

רשימת המתנה !

אם עד כה חשבתם שאתם מבינים על מה מדובר, תהיו בטוחים שלא הבנתם עד הסוף. רשימות ההמתנה לגנים בהולנד הן מצרך מבוקש ביותר. כה מבוקש שלעיתים ניתן להמתין עבור גן מסוים מעל לשנה!! (כבר היו מקרים כאלו)זמן ההמתנה הממוצע הוא כחמישה חודשים. (תמיד יש חריגים לכאן או לכאן) לכן, כדאי מאוד להיערך בזמן וגם אם נמצאים בחודש השישי להריון, כדאי להתחיל לברר מה האופציות שלכם למטפלות או משפחתונים לתקופה העתידית. 

 
ההולנדיות ריאליות ומתוכנתות כראוי למשימה זו. מכיוון שהפרוצדורה לפתוח גן בהולנד היא כה מסובכת, אין מספיק גנים שיכילו את כמות הילדים הקיימת. נשמע מוזר? אולי... אבל רק בהולנד תבינו עד כמה זה אמיתי.

עלויות לארגון:
כל ארגון דורש סכום כספי חודשי עבור השירות שהוא מעניק. הסכום אינו בשמיים ונע בין 50€ ל- 70€ יורו לרוב. ההבדל במחירים נובע מאופן הפנייה שלכם לארגון. במידה ופניתם אל הארגון, והוא זה שתיווך ביניכם לבין הגן תשלמו יותר. אם פניתם ישירות לגן/משפחתון שיכול היה לקבל את פנייתכם, תשלמו לארגון קצת פחות כי הוא לא תיווך עבורכם.

איך מתחילים לחפש גן?
תחילה יש לפנות אל הארגון, למלא טפסים מפורטים של פרטים אישיים ,לציין לכמה ימים בשבוע, באיזה חודש מעוניינים להכניס את הילד לגן ועוד. לאחר שליחת הטפסים כל שנותר הוא ...להמתין. להמתין לפקידה שתחזור אליכם בשיחת טלפון משמחת כי לילד יש מקום בגן! ובמהלך תקופת ההמתנה לא יזיק אם תרימו טלפון פעם בכמה זמן לשאול אם יש שינוי מעניין.

כאשר הילד מגיע לגיל ארבע הוא נכנס לבית הספר. כן...בית ספר ולא "גן עירייה". בית הספר בהולנד הוא מוסד חינוכי שנותן מענה לילדים מגיל ארבע ועד סוף כיתה י"ב. כמובן שהוא מחולק לפי הצרכים של הילדים בגילאים השונים אך למעשה כולם נמצאים באותו מבנה על שמאגד את הילדים. ילד לא יכול להיכנס לבית הספר אפילו לא יום לפני הגיעו לגיל ארבע . אלא אם כן מדובר בבית ספר פרטי international school שם גיל הכניסה הוא שלוש.

בהולנד תמצאו מגוון רחב של מוסדות לימוד. החל מבית ספר הולנדי ציבורי, בית ספר מונטסורי, בית ספר קתולי, בית הספר היהודי כמובן, בתי ספר פרטיים ובינלאומיים- אמריקאיים. עלויות בבתי הספר הציבוריים זניחות יחסית. מדובר בכ- 500€ עלויות בתי הספר הפרטיים יקרות מאוד. מדובר בעלות שנתית של כ- 15,000€ לילד! השפה הנרכשת שם היא כמובן אנגלית. הולנדית היא שפת משנה כבחירה לימודית. מקובל מאוד שילדי הזרים לומדים בבתי הספר הפרטיים, במיוחד זרים שנמצאים בתקופת רילוקיישן. כדאי מאוד לשקול את היתרונות מול החסרונות של בתי הספר השונים. בית הספר הבינלאומי אומנם מצויין (ויקר), אבל אם אתם מתכננים מעבר לשנים רבות (או לתמיד?..)אולי כדאי שהילד גם יבין הולנדית על בוריה ויתערה בסביבה ההולנדית יותר... וזה משהו שחסר כאשר לומדים בבית הספר הבינלאומי.

למעונינים בבתי ספר יהודיים-דתיים:
(תמצאו אותם רק באזור אמטסרדם)
בית הספר הנקרא: "החיידר".
מדובר בבית ספר בעל אוריינטציה דתית חרדית.

בית הספר הנקרא: "ראש פינה".
ממוקם בשכונת Buitenveldert הממוקמת בין אמסטרדם ל Amstelveen. בית ספר זה הינו יהודי דובר הולנדית כאשר יש לימודי עברית.
האוריינטציה שם הינה דתית לא חרדית.
ישנן תפילות בוקר והבנים חובשים כיפה...
עלויות לבתי הספר הללו: כ-€ 700 לשנה.

לאלו שנקלטים בבית הספר "ראש פינה": המעבר הרשמי ל"תיכון" נעשה בכיתה ז'. התיכון נקרא: "מימונדיס" וזה מסמן את החלק של ה"גדולים"...כדי שבכל זאת תתקיים איזו שהיא הפרדה.

Share      לראש הדף