יום חמישי, 22 בפברואר 2018, 06:10:18

 

    

בירוקרטיה ועבודה בהולנד

הולנד הינה אחת המדינות המערביות המתקדמות בעולם . בעבר, המוני זרים יכלו להיכנס להולנד ולהשתקע בה כמעט ללא בעיות בירוקרטיה, ואף לקבל אזרחות הולנדית מכובדת. כיום, המצב קצת שונה. ההולנדים כבר עורכים בדיקות בירוקרטיות יותר מעמיקות, ואזרחות הולנדית לא ניתן לקבל בצורה כל כך פשוטה. יש להוכיח כי גרים בהולנד חמש שנים ולעבור מבחנים שונים כולל שליטה מלאה בשפה ההולנדית, שרק לאחריהם ניתן להגיש את הבקשות עבור קבלת האזרחות.

על מנת לעבוד בהולנד ללא אזרחות הולנדית/אירופאית, יש צורך באישור עבודה. אישור כזה, ניתן רק כאשר חברה הולנדית מזמינה אתכם לעבוד עבורה. ומוכיחה לרשויות כי את התפקיד המוצע רק אתם יכולים למלא... משמעות הדבר היא שישנה אפשרות שאתם זכאים להנחה גדולה במס הכנסה (המתבטאת בתשלום מס על רק 70% מההכנסה ולא על כולה).

זרים ובפרט ישראלים כמונו, המעונינים לעבוד בהולנד באופן חוקי צריכים לעבור מספר שלבים על פי הפירוט הבא:
שלב א' - ההכנה בישראל:

בדרך כלל מתחיל בהוצאת ויזה הנקראת MVV – Provisional Residence Permit, או בעברית: אישור שהייה זמני. הבקשה עצמה נעשית בדרך כלל בהולנד על ידי המעסיק וכוללת את המסמכים הבאים:
העתק דרכון במלואו;
תעודת לידה מאושרת ובעלת אפוסטיל מהרשות המוסמכת לאישורי תעודות לידה;
תעודת נישואין (אם רלוונטית) מאושרת על ידי הרבנות (חייבת להיות משלושת החודשים האחרונים);
חוזה העבודה;
פרטים נוספים ניתן לברר
באתר של שגרירות הולנד בישראל.

ברגע שה- MVV מאושר, ניתן ליצור קשר עם השגרירות ולקבוע פגישה לצורך הדבקת ה"סטיקר" עם הוויזה בדרכון. רצוי לבקש "CD ויזה" - ויזה משולבת שמאפשרת שהיה ארוכה יותר משלושה חודשים - הגשת אישור שהיה קבוע אך גם ניידות ללא מגבלות. בדרך כלל ניתן לאסוף את הדרכון עם הויזה מהשגרירות לאחר מספר ימים.
חשוב לדעת כי כל עוד התהליך עומד בעינו, אין להכנס לגבולות הולנד.

מעבר עם בעל חיים:
חובה לבדוק רמת נוגדני כלבת ועל כן יש לבצע לבעל החיים בדיקת דם מספר חודשים לפני הנסיעה (אך לא מעל שלושה חודשים לפני הנסיעה). על בסיס זה מונפקת תעודה באנגלית (עליה יש לשמור היות והיא ללא תאריך תוקף, כל עוד בעל החיים מחוסן לפי הדרישות). לאחר שיש תאריך טיסה לשם מעבר ולקיחת בעל החיים עימכם לראשונה, יש לגשת לווטרינר מחוזי
(הקרוב למקום ביתכם) כדי לקבל תעודה נוספת התקפה לשבוע בלבד ועמה ניתן למעשה להיכנס עם בעל החיים להולנד. במהלך הטיסה, במידה ובעל החיים נלחץ, ניתן לתת לו Rescue Remedy - עובד מצוין וללא כל השפעה שלילית או סיכון לבעל החיים. מעבר עם בעל החיים באירופה הינו ללא הגבלה; יציאה מהולנד עם בעל החיים לישראל זה כבר סיפור אחר.

קישור לכתבה שהתפרסמה באתר themarker בנושא הטסת בעלי חיים. אולי קצת גדול עליכם אבל הרעיון נחמד, ותמיד טוב לדעת שיש גם משוגעים לדבר.

משלוח חבילות רכוש וחפצים אישיים מהארץ:
משלוח חבילות מהארץ לוקח אף הוא זמן, שיכול להארך עד לחודשיים בתחילה שבועיים זמן המתנה.

 

אתר המכס בהולנד תומך גם באנגלית ונוח להתמצאות.

שלב ב' – הגעה להולנד:
כפי שהוזכר לעיל הבירוקרטיה בהולנד לא פשוטה בלשון המעטה.
במהלך 2009 נראה כי ההולנדים הפנימו גם הם שבירוקרטיה זו אינה מקלה את החיים על
זר המגיע להולנד, ולכן החליטו להכין תוכנית בעלת מספר שלבים בניסיון להקל על המעבר.
בתחילת 2009 אף נחנך מרכז מיוחד
expat centre. המרכז תחת קורת גג אחת את כל הרשויות והגורמים (והבירוקרטיה הנלווית) מולם צריך לעמוד בקשר .

ראשית כל, יש לקבוע פגישה עם ה- IND - Immigration and Naturalization Service
כדי להרשם כעובד רשמי בהולנד ולקבל סטיקר בויזה שמאפשר לך להתחיל לעבוד בפועל ;
גם במידה ואתה לא עובד, יש לקבוע פגישה כדי לקבל את הסטיקר – Non Economic Active ("בטלן" עם תעודה...) לרשויות המס, ביטוח וכיו"ב..
המשרדים ממוקמים ליד האג. התהליך כולו לוקח זמן ומלווה בקבלת מכתבים ארוכים בהולנדית...תתכוננו. האתר של ה- IND מכיל אינפורמציה רבה ומועילה.
מומלץ לבדוק האם ניתן לקצר כיום את התהליך המוזכר לעיל בעזרת פנייה ל Expat Centre.
שווה בדיקה על מנת לחסוך נסיעה והרבה כאב ראש.

שנית כל, יש להירשם בעירייה בה הינכם גרים, זאת בשלושת הימים הראשונים לשהייה בהולנד, על מנת לעדכן כתובת, לקבל מספר רשום לצורכי מס (Sofi Number or BSN );
אישור חניה לרכב באזור המגורים, רישום הכלב תחת שימכם ועוד. לעירייה יש להביא עימכם את כל המסמכים: חוזה דירה חתום, חוזה עבודה, תעודת לידה, תעודת נישואין, תעודות לידה של ילדים, דרכון. להביא יותר מסמכים שנראים לכם רלוונטיים מאשר להגיע שוב...
לאלה מביניכם החפצים לגור באמסטרדם אציין כי תקופת ההמתנה לקבלת תו חניה עירוני
יכולה לקחת כחצי שנה ולעתים אף הרבה יותר, תלוי באזור המגורים בעיר.

שלב ג' – ההסתגלות:
חשבון בנק מקומי ניתן לפתוח רק לאחר קיבלת קבלת ה- Sofi Number, תהליך הלוקח כחודש. (היום בעזרת ה- expat centreהתהליך התקצר מעט) גם רישום לאינטרנט וקבלת מודם לוקח לפחות חודש. בינתיים אתם מנותקים מהעולם... ומי שחשב שהשירות בארץ גרוע, צריך לעבור את חווית ההמתנה לאינטרנט וטלפון של כחודשיים וחצי. ההמלצה העיקרית לשלב זה- קחו אוויר. ההולנדים בפרט (והאירופאים בכלל) לא עובדים בקצב שלנו ולוקחים את הזמן. זה מתבטא בכל מקום – המתנה לקבלת שירות, רמת השירות, נכונות להגדלת ראש ומציאת פתרונות כשצצה בעיה ועוד. מילות הקסם הינן "לא למהר" ואחרי תקופת התאקלמות של מספר חודשים תבינו שמסתבר שגם אפשר ולפעמים גם עדיף לחיות כך את החיים ללא לחץ וריצות לכל מקום.

ביטוח בריאות:
מערכת הבריאות ההולנדית וביטוח הבריאות בפרט, שונים ממערכת הבריאות המוכרת בישראל. בהולנד, על כל תושב להצטייד בביטוח בריאות. אין זו שאלה של בחירה כי אם כורך המציאות. מי שאין ברשותו ביטוח בריאות ישלם הון עבור טיפולי בריאות פשוטים או מורכבים. עלות הביטוח נגזרת מגובה המשכורת של התושב. תושב מעל גיל 18 ישלם על ביטוח הבריאות, ילדים עד גיל 18 מבוטחים חינם באותה חברה בה מבוטחים ההורים. עלות פרמיה חודשית מינימאלית כ-100 אירו; כוללת כל הכיסויים הרפואיים הנדרשים למעט כיסוי לשיניים; מקיפה יותר מהמקבילות בקופת חולים בארץ וכוללת כיסוי תרופות, ביקורים אצל הרופא, ניתוחים. כל אחד יכול לבדוק ולהרחיב בהתאם לצרכיו אומנם חשוב לדעת מה היא מכילה. הפרמיה מכילה כיסוי ביטוחי רק בהולנד ולא תמיד כוללת נסיעות פרטיות או עסקיות לחו"ל. במידה ונוסעים מחוץ להולנד, יש לבדוק בחברת הביטוח מה החבילות ביטוח חו"ל שהן מציעות.
החל משנת 2010 השתתפות עצמית בכיסויים הביטוחיים הינה כ-165אירו לתושב, כך שלמעשה המבוטח הוא שמשלם את ה-165 אירו הראשונים בשנה בגין כל כיסוי רפואי כלשהו (כולל רכישת תרופות).

במידה ולא נשרכשו תרופות במשך כל השנה אין צורך בתשלום שנתי של 165 אירו.
יתרון בולט לביטוח אישה לאחר לידה בהולנד:
אישה אשר ילדה בהולנד זכאית לקבל הטבה משמעותית הידועה במינוח: After Care Center מדובר בעזרה שמממן הביטוח לאישה במשך שבוע עד 10 ימים לאחר הלידה. (כמות הימים הינה נגזרת של סוג הביטוח וסוג הלידה: טבעית או ניתוח קיסרי) הביטוח מתקשר עם אחד הארגונים המוכרים בתחום כארבעה או חמישה חודשים לפני תאריך הלידה המשוער. (עליכם להזכיר לביטוח מתי התאריך לידה המשוער וכן להודיע ברגע שהיולדת אכן ילדה) יום לאחר הלידה, או מתי שהאישה כבר מגיעה לביתה, שולח הארגון אישה-מטפלת שתפקידה לעזור לאישה לטפל בעצמה ובתינוק החדש.

בשונה מישראל, שם היולדת מגיעה בכוחות עצמה לטיפת החלב בפעמיים הראשונות לבדוק את התינוק,
בהולנד: המטפלת מגיעה הביתה ומקלה מאוד על כל המצב החדש.
במסגרת תפקידה: בודקת חום ליולדת ולתינוק, משקל התינוק, בדיקת אוזניים ועוד. ברוב המקרים המטפלת גם מנקה את האמבטיה והשירותים ואם מדובר ביולדת טרייה לבן/בת ראשון/ה, היא מדריכה ומסבירה כיצד לבצע פעולות כגון: אמבטיה, החלפת חיתול והנקה.
לא לשכוח: לאחר לידת ילד יש לדווח לחברת הביטוח (או לסוכן אם ישנו) על פרטי הילד על
מנת לעדכן פרטים בחברת הביטוח.

ביטוח שיניים:
כאמור לעיל, ביטוח שיניים אינו כלול בחבילת ביטוח בסיסית. מומלץ לבדוק עלות של ביטוח שיניים מכיוון שעלויות הטיפול הללו גבוהות במיוחד. ישנן רמות שונות של ביטוחי שיניים ורצוי לקרוא את האותיות הקטנות של ביטוח זה כדאי להבין אילו טיפולי שיניים בדיוק מכוסים בכל אחת ואחת מרמות ביטוח ואילו לא.

רישיון נהיגה:
כשנוחתים בהולנד לראשונה יש לכל אדם זכות להחזיק ברישיון הנהיגה הנוכחי שלו (ישראלי או אחר) באופן חוקי למשך חצי שנה. במהלך חצי שנה זו יש להחליף את הרישיון הקיים בהולנדי; לאחר חצי שנה הרישיון הקודם אינו תקף. אם עושים זאת במהלך חצי השנה הראשונה לשהייה בהולנד, אין צורך בבדיקת עיניים רפואית; אם לאחר מכן, יש צורך גם בבדיקה זו וחבל. לכן, מומלץ להתחיל בהליך לאחר שהייה של שלושה-ארבעה חודשים מקסימום.
ההליך הפרוצדוראלי: הינו הגעה לעירייה המקומית, מילוי טפסים והמתנה של כחודש-חודשיים להגעת הרישיון. חשוב להקפיד על תמונת פספורט לפי הדרישות (שפתיים סגורות וכד' – כל צלם פספורט הולנדי מכיר את הדרישות); לרוב יהיו מכשירים לצילום פספורט בסניפי העיריות.
קישור שיכול לעזור בהבנת התהליך,עיריית אמסטלפיין.

הרישיון תקף בעקרון ל- 10 שנים, צבעו ורוד והוא דומה לאישור השהייה.
הרשיון ההולנדי תקף גם לנהיגה בישראל.

נקודות חשובות להעלות במשא ומתן מול מעסיק הולנדי במעבר רילוקיישן:
1. מימון מלא לגנים ובתי ספר (בדרך כלל בית הספר הבינלאומי שעלותו יקרה מאוד) לכל הילדים .
2. מימון מלא לשכר הדירה .
3. מימון מלא להוצאות הרכב(עלות הרכב, טיפולים שוטפים והוצאות דלק).
4. טיסות פעמיים בשנה לפחות לישראל וחזרה- עבור כל המשפחה+חיות אם יש.
5. עדיפות לחברה הולנדית חיצונית שמלווה אתכם בכל תהליך ההעברה: חברות אלו.
למעשה מתווכות ביניכם לבין כל התהליך שתעברו בכניסה חוקית להולנד. הדבר מקל מאוד אך כרוך בעלויות נוספות.
6. תשלום עבור ביטוח בריאות.

חיפוש דירה בהולנד:

כמו כל דבר בהולנד, גם בחיפוש דירה למגורים יש כמה חוקים וכללים מובנים. יש להבדיל בין דירה לבית. בהולנד תמצאו לרוב בתים בני 2-3 קומות, לא מדובר בוילות מפוארות וענקיות, אך בהחלט מדובר בבתים מרווחים עם מספר חדרים גדול יותר מאשר תמצאו בדירות מגורים בבנייני קומות.

בית הולנדי:
בנוי לגובה, 2-3 קומות, כולל חצר קטנה עם מחסן, חלונות גדולים ללא תריסים (כדאי לבקש וילון אטום במידה ותשכרו בית כזה), החלונות המרכזיים פונים בדרך כלל אל הרחוב, חניה מול הבית במרחק של מטר או שניים, מספר חדרים נע בין 3 ל-6 בבתים, מדרגות רבות בין הקומות, מדרגות לא נוחות בבתים הישנים שלא שופצו, זבל יש להפריד לשני פחים מרכזיים: נייר וזכוכית.

דירה:
ממוקמת בבניין קומות עם מספר רב של שכנים (לא מפריע בדרך כלל מכיוון שכל משפחה סגורה בקן שלה) מספר החדרים בדירה נע בין 3 ל-5, הדירות הממוצעות אומנם מרווחות אך בנות 3 חדרים. כמו כן, יש לשים לב כי בדירות הרבה פעמים החדר הנוסף קטן מאוד ונחשב בעינינו לחצי מגודל חדר סביר. הדירות בדרך כלל חדשות או במצב משופץ שמשביע רצון. גם בדירות לרוב אין תריסים.יתרון בולט: אין מדרגות (חשוב כאשר יש פעוטות בבית),זבל יש להפריד אך מכיוון שיש חדר זבל מרכזי בבניין – לרוב אין פיקוח. בנוגע לחנייה: בדרך כלל בדירות אין חנייה קרובה מאוד ואם יש חניון הוא בתשלום נוסף.
עלויות לשכירת דירה או בית פרטי יכולות להשתנות לפי פרמטרים שונים. לעיתים דירה בת 3 חדרים במרכז העיר תהיה יקרה יותר מבית בן 5 חדרים במספר רחובות המתרחקים מן המרכז. במקרים אחרים, בתים משופצים או חדשים יהיו יקרים יותר מדירות. עלויות תמיד יש לוודא מול מתווך או מכר שכבר גר באזור המבוקש. באופן כללי ניתן לומר כי לא תמצאו דירה/בית להשכרה של 3 חדרים באזור נחשב, במחיר של פחות מ-€1200(מחיר נמוך לרוב). ואם מצאתם: כנראה שזו באמת מציאה...

איך מחפשים דירה/בית בהולנד?
האפשרות הראשונה היא לפנות למתווכים. יש המון סוכנויות תיווך, יש סוכנויות המתמחות במציאת מקום מגורים לזרים. יש לקחת בחשבון פה את עלות התיווך: בדרך כלל מדובר בתשלום של חודש בגובה השכירות.
מספר סוכנויות המתמחות בכך:
www.dutchhousing.nl
www.renthouse.nl
www.amsterdamhousing.nl

אפשרות נוספת היא לפנות אל אתר דירות שנחשב בהולנד ללא מתווכים: www.funda.nl
אומנם האתר בהולנדית, אך לא קשה להתמצא ולחפש דרכו.
מושגים חשובים להתמצאות באתר:
Koopwoningen
– לחיפוש מקום מגורים לקנייה
Huurwoningen – לחיפוש מקום מגורים להשכרה
(מי שממש לא מבין יכול לנסות לתרגם את כל הלינק של האתר ב"גוגל")
אפשרות אחרת, יקרה יותר, היא להיעזר בחברת רילוקיישן. חברה שמסדרת אתכם בהולנד בכל הקשור לעניינים בירוקרטים, ויזות, רישיונות, ייעוץ וכ"ו.

דירה/בית נחשב לפי פרמטרים הולנדים: אזור מגורים טוב בסביבה טובה, קרוב לתחנת חשמלית, קרוב לבית הספר אך לא ממש מולו, לא אזור תעשייה. קרוב למרכז מסחרי או חנויות.

כאשר משכירים דירה/בית בהולנד יש אפשרות לבקש דירה/בית מרוהט באופן מלא או שלא. במידה ותבקשו ריהוט מלא, תקבלו הכל: החל מרהיטים כגון ספות ומיטות ועד סכו"ם מטבח, כוסות יין, מספריים, מכשירי חשמל כמובן (כולל מייבש כביסה, מערכת סטריאו, טוסטר ומיקסר).

בהולנד נהוג לבקש כל מה שרוצים בתחילת משא ומתן ומקובל לקבל זאת. כל העולה בדעתכם בקשו, במקרה הגרוע- בעל הדירה לא יסכים להכל.

בדרך כלל בדירות או בבתים יש שטיחים מקיר לקיר או למינט(סוג של פרקט). אם יש לכם העדפה מסוימת לאחד מהשניים: בקשו זאת.

לא לשכוח לבקש וילונות אטומים על כל החלונות בבית. בקיץ השמש עולה מאוד מוקדם והקרניים חודרות מבעד לחלונות.

בבתי קומות משותפים יש חוק בהולנד המגן על הדייר: מי שרוצה פרקט צריך לקבל הסכמה של ועד הבית ושל הדייר בקומה מתחתיו. זאת מכיוון שפרקט יכול לעשות רעש שמפריע לדיירים האחרים. לכן, חשוב להבהיר כי מלאכת הרכבת הפרקט תעשה כראוי: עם ספוג מיוחד בעובי מסוים שמונע את הרעש. (כל בעל מקצוע איכותי מכיר את החוקים ויודע את המלאכה).

  Share      לראש הדף